Ostatni miesiąc jesieni obfituje w wydarzenia kulturalne dla każdego – od wystaw sztuki po festiwale kulinarne i muzyczne. Oto lista najciekawszych wydarzeń, które warto odwiedzić w listopadzie.
Pod koniec października odbyło się długo oczekiwane otwarcie nowego Muzeum Sztuki Nowoczesnej. W minimalistycznej przestrzeni prezentowane są dzieła polskich i międzynarodowych artystów, które zmieniają postrzeganie rzeźby, malarstwa i instalacji. Więcej informacji tutaj.
Wystawa prac Józefa Chełmońskiego (do 25 stycznia 2025 roku). W Muzeum Narodowym w Warszawie można zobaczyć prace Józefa Chełmońskiego – jednego z najbardziej ikonicznych polskich malarzy. W piątek 8 listopada odbędzie się również specjalne wydarzenie: zwiedzanie z przewodnikiem oraz kolacja w restauracji Muzealna inspirowana twórczością artysty. Więcej o wydarzeniu.
Darmowa wystawa domów mody w Archicom Collection Gallery (do 11 stycznia 2025 roku). Prywatna galeria prezentuje ekspozycję „Les Grandes Maisons”, która otwiera drzwi do świata haute couture. Goście wystawy mogą zobaczyć ikoniczne kreacje od Diora, Chanel i Yves Saint Laurenta. Więcej informacji o wystawie.
Bohemska herbata w hotelu Bristol. W każdy czwartek historyczny hotel Bristol zaprasza na tradycyjne angielskie popołudniowe herbaty. To szansa na spróbowanie wybranych napojów w połączeniu z przekąskami na słodko i słono. Więcej informacji.
Wystawa Arkadiusa (do 27 lipca 2025 roku). W Łodzi została otwarta wystawa prac znanego polskiego projektanta Arkadiusa, słynącego z awangardowego spojrzenia na modę. Ekspozycja pozwala docenić wkład projektanta w historię współczesnego designu. Więcej informacji.
Wystawa „Niech żyje Król” na Zamku Królewskim (do 9 lutego 2025 roku). Na Zamku Królewskim na Wawelu można zobaczyć wystawę „Niech żyje Król”, poświęconą historii polskiej monarchii. Ekspozycja obejmuje różne pamiątki zachowane po koronacjach Augusta II i Augusta III i odkrywa tajemnice ceremonii koronacyjnych w późnym średniowieczu. Więcej informacji tutaj.
**Wystawa polskiej projektantki Gosi Baczyńskiej (do 8 czerwca 2025 roku). Stolica Małopolski też zaprasza na wystawę jednej z najważniejszych polskich projektantek XXI wieku. Projekty Gosi Baczyńskiej łączą nowoczesne formy z tradycyjnymi motywami. Więcej o wydarzeniu.
Festiwal Rogali Świętomarcińskich 11 listopada. Według legendy, 11 listopada 1891 r. w Poznaniu, w święto św. Marcina, ks. Jan Lewicki wezwał wiernych do pomocy ubogim. Kazanie spowiednika okazało się bardzo przenikliwe, i poruszyło do głębi pewnego miejscowego cukiernika, który przypomniał pogańskie zwycięstwa, kiedy bogom ofiarowano w prezencie deser z ciasta, w kształcie rogu. Piekarz przekonał swojego szefa, by wskrzesił tradycję i upiekł kilka partii pieczywa dla potrzebujących. Tak pojawił się lokalny słodki przysmak. Co roku w ramach festiwalu gastronomicznego piekarnie i cukiernie wypiekają setki tradycyjnych rogali z orzechami. Więcej o programie festiwalu.
Festiwal Jazztopad (15-24 listopada). Jazztopad to jeden z najbardziej oczekiwanych festiwali jazzowych w Polsce. W tym roku muzycy z całego świata wystąpią w trakcie czterech listopadowych popołudni w mieszkaniach prywatnych. Więcej informacji.
Festiwal Młodego Wina (15-17 listopada). Co roku, w trzeci weekend listopada, na Rynku Starego Miasta w Sandomierzu gromadzą się tłumy, aby obchodzić Święto Młodego Wina. Przez kilka dni miasto przyciąga miłośników winogronowych napojów, którzy chcą spróbować lokalnego młodego wina. Na festiwalu goście mogą kupić "Paszport Święta Młodego Wina", który upoważnia do degustacji win z zaproszonych winnic w wyznaczonych miejscach, oraz otrzymać mapę punktów degustacyjnych i pamiątkowy kieliszek. Więcej o wydarzeniu.
Festiwal Kulinarny Gęsina (8 listopada - 1 grudnia). W listopadzie restauracje z całej Polski biorą udział w “Gęsinie”. To wyjątkowa okazja, aby spróbować dania z gęsi przygotowane przez najlepszych Szefów Kuchni. Listę restauracji można znaleźć tutaj.
Darmowy Listopad w Rezydencjach Królewskich (1-30 listopada). Przez cały miesiąc można bezpłatnie zwiedzać królewskie pałace. To rzadka okazja, aby zobaczyć majestatyczne budowle historyczne i dowiedzieć się więcej o historii kraju.
Film „A Real Pain” w reżyserii Jessego Eisenberga (od 8 listopada). Na ekrany kin wchodzi film «A Real Pain» w reżyserii amerykańskiego aktora i reżysera Jessego Eisenberga. Film opowiada o podróży dwóch braci żydowskiego pochodzenia, którzy przyjeżdżają do Polski, aby odnaleźć ślady swojej rodziny. „A Real Pain” zawiera dużo ironii oraz sceny z Warszawy i Lublina. W wywiadzie Jesse powiedział: „To mój list miłosny do Polski.”
Niech listopad stanie się dla Was miesiącem niezapomnianych wydarzeń i odkryć w Polsce!
© 2021 VacationPoland